Jeśli często jeździsz po mieście i utrzymujesz silnik na niskich obrotach, musisz liczyć się z tym, że DPF w końcu zostanie zapchany. Usterki tej nie można lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej lub innej części w samochodzie. Nie ignoruj więc objawów zablokowanego filtra cząstek stałych i jak najszybciej udaj się do warsztatu w celu przeprowadzenia diagnozy auta. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, w jaki sposób można naprawić zapchany DPF.
Objawy zablokowanego filtra DPF
Układ wydechowy wyposażony w DPF posiada specjalny czujnik, który zamontowany jest przed i za filtrem. W momencie, gdy różnica ciśnień spalanych gazów jest zbyt duża, sensor wysyła sygnał do komputera i na desce rozdzielczej zapala się kontrolka. Z czasem jednak detektor może ulec uszkodzeniu i nie będzie informować o zablokowanym DPF. Na szczęście objawy niedrożnego filtra cząstek stałych są dosyć charakterystyczne i stosunkowo łatwo można je rozpoznać. Typowymi oznakami usterki są m.in.:
- zbyt częste samoczynne wypalanie DPF,
- nierównomierna praca silnika,
- spadek mocy i ociężała praca jednostki napędowej,
- przechodzenie sinika w tryb awaryjny,
- większe zużycie paliwa.
Nie wolno ignorować tych objawów, ponieważ konsekwencje jazdy z zapchanym filtrem mogą być bardzo poważne i kosztowne. W skrajnym przypadku może dojść nawet do zatarcia jednostki napędowej.
Samodzielne próby odblokowania filtra
Jeśli poruszasz się pojazdem głównie po mieście i utrzymujesz silnik na zbyt niskich obrotach, to komputer nie będzie mógł uruchomić wypalania sadzy w samochodzie. Po pewnym czasie nagromadzone cząstki zablokują DPF. Można uporać się z takim problemem, wybierając się na krótką przejażdżkę po autostradzie lub ekspresówce. Silnik w tym czasie powinien generować około 3000 obr/min. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury nastąpi samoczynne wypalenie sadzy.
Innym sposobem na pozbycie się cząstek stałych jest regeneracja DPF na postoju. Podczas pracy pojazdu na biegu jałowym sterownik silnika na podstawie odczytów z czujników podaje dodatkową dawkę paliwa, która spalana jest poza komorą jednostki napędowej. W ten sposób zostaje podniesiona temperatura w układzie wydechowym i zaczyna się dopalanie sadzy. Jednak ta metoda wiąże się z dużym ryzykiem. W trakcie przeprowadzania próby usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń może nastąpić uszkodzenie silnika lub innej części, a nawet wybuchnąć pożar w środku wydechu.
Serwisowe wypalanie DPF
Samodzielne próby wypalania sadzy na postoju mogą być niebezpieczne. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie tej czynności w serwisie samochodowym. Mechanicy inicjują wypalanie za pomocą komputera diagnostycznego, który poprzez kontrolę parametrów pracy silnika sam przeprowadza regenerację. Celem tej metody jest podniesienie temperatury w układzie wydechowych do ok. 600 stopni i tym samym usunięcie resztek sadzy. Serwisowe wypalanie musi być przeprowadzone w ściśle kontrolowanych warunkach i po wcześniejszym dokonaniu pełnej diagnostyki pojazdu. Nieprawidłowo zrealizowane może doprowadzić do zapłonu w rurze wydechowej, uszkodzenia układu wydechowego lub innej części.
Wodne czyszczenie DPF
Zdecydowanie najlepszą metodą, która pozwala na przywrócenie pełnej sprawności filtra cząstek stałych, jest jego wodne czyszczenie. To w pełni bezpieczny sposób regeneracji poprzedzony diagnostyką pojazdu. DPF po zdemontowaniu jest wstępnie płukany, a następnie umieszczany w specjalnej maszynie do czyszczenia DPF, w której odbywa się główny etap odnawiania podzespołu. Przez filtr przepływa woda, najpierw powoli, a następnie pod dużym ciśnieniem. Czynność ta jest powtarzana aż do całkowitego wypłukania sadzy.
Po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń DPF jest poddawany obróbce termicznej w celu pozbycia się zalegającej wody oraz wilgoci. Po przeprowadzeniu testów filtr zostaje ponownie zamontowany w układzie wydechowym. Tak zregenerowana część ma podobną sprawność i żywotność jak nowy DPF. Ponadto usługa wodnego czyszczenia stanowi tylko ułamek ceny oryginalnego podzespołu.
Do zalet wodnej regeneracji należy przede wszystkim:
- wysoka skuteczność,
- stosunkowo niska cena,
- bezpieczeństwo,
- zgodność z obowiązującym prawem,
- ochrona środowiska.
Pozostałe sposoby regeneracji filtra DPF
Oprócz powyżej wspomnianych istnieją także inne metody regeneracji filtra cząstek stałych, które nie są jednak tak skuteczne, jak wodne czyszczenie i dodatkowo mogą uszkodzić ceramiczny wkład. Na przykład wypalanie filtra w bardzo wysokiej temperaturze usunie drobinki sadzy, ale resztki popiołów nadal w nim pozostaną. Z kolei czyszczenie ultradźwiękiem może doprowadzić do pokruszenia się wkładu, który składa się z setek kanalików wykonanych z węglika krzemu.
Usunięcie filtra cząstek stałych
Innym sposobem na rozwiązanie problemów z zapchanym DPF jest jego usunięcie. Ta metoda, choć cieszyła się kiedyś pewnym zainteresowaniem, jest nielegalna i samochód, który ma zdemontowany filtr, nie przejdzie przeglądu technicznego. Owszem, firmy, które zajmują się usuwaniem DPF robią to na tyle „profesjonalnie”, zmieniając m.in. oprogramowanie sterownika odpowiedzialnego za emisję spalin, że diagności lub funkcjonariusze policji mają duży problem z wykryciem fałszerstwa. Zawsze jednak jest ryzyko, że kierowca poniesie karę za nielegalną przeróbkę wydechu. Ponadto, choć argument ten nie każdego przekonuje, wycięty DPF powoduje zwiększoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, co przekłada się także na rozwój chorób układu oddechowego.
Zakup nowej części
Alternatywą dla regeneracji jest również nabycie nowej części. Czy jednak warto wydawać sporo pieniędzy na kupno DPF? W zdecydowanej większości przypadków jest to nieopłacalne ze względu na wysoką cenę podzespołu. Zakup nowego filtra cząstek stałych jest uzasadniony jedynie wtedy, gdy regeneracja nie jest możliwa, na przykład z powodu mechanicznego uszkodzenia wkładu.
Dodatki do paliwa
Na rynku dostępne są preparaty, których zadaniem jest utrzymanie filtra DPF w dobrej kondycji i zapobieganie powstawaniu sadzy. Specjalne dodatki do paliw wlewa się do zbiornika na przykład zaraz po zatankowaniu. Jednak opinie na temat skuteczności tego typu substancji są podzielone. Część kierowców uważa, że zdają one egzamin i polepszają pracę układu wydechowego. Inni zaś twierdzą, że sadza i tak powstaje pomimo dozowania płynu – a czy jest jej mniej, trudno ocenić bez dokładnych badań.
Podsumowanie
Sposobów na rozwiązanie problemu z zapchanym filtrem jest całkiem sporo. Nie wszystkie jednak są skuteczne, bezpieczne dla pojazdu i legalne. Wodne czyszczenie przy pomocy dedykowanej maszyny to najlepsza i sprawdzona metoda regeneracji zapchanego DPF. Jeśli więc masz problem z niedrożnym układem wydechowym, skorzystaj z naszej oferty. Proponujemy w pełni legalne, bezpieczne dla samochodu oraz środowiska czyszczenie filtrów cząstek stałych. Korzystamy tylko ze sprawdzonym metod, a do regeneracji używamy nowoczesnej maszyny do czyszczenia DPF. Naszym atutem są również wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy, którzy mają olbrzymią wiedzę na temat działania układu wydechowego.