Sprawny filtr DPF powinien raz na kilkaset kilometrów samoczynnie wypalać nagromadzoną sadzę. Dobra regeneracja następuje przy wysokich obrotach silnikach oraz podczas dłuższej jazdy na „ekspresówce” lub autostradzie. Co w przypadku, gdy wypalanie odbywa się zbyt często? Jest to oznaka, że DPF nie jest całkowicie sprawny, a jego pracę mogą zakłócać np. nagromadzone drobinki sadzy. Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat przyczyn częstego wypalania filtra cząstek stałych oraz poznasz sposoby na rozwiązanie tego problemu. Przeczytaj koniecznie!
Jakie są powody awarii filtra DPF?
Filtr cząstek stałych, tak jak każda inna część w samochodzie, z czasem traci swoje właściwości i konieczna jest jego wymiana lub regeneracja. Jego prawidłową pracę można poznać m.in. po częstotliwości wypalania, które powinno następować, w zależności od modelu auta, co 300-700 km. Zbyt często uruchamiana procedura samoczynnego czyszczenia nagromadzonej sadzy świadczy o awarii DPF, silnika lub innego podzespołu. Usterkę mogą powodować np. zużyte wtryskiwacze, niesprawny kolektor ssący lub zawór EGR.
Z kolei na szybkie gromadzenie się drobinek zanieczyszczeń w filtrze może mieć wpływ kiepskiej jakości paliwo lub niewłaściwy olej silnikowy. W nowoczesnych dieslach wyposażonych w DPF odpowiednio dobrane środki smarne nabierają szczególnego znaczenia. Najlepiej stosować markowe produkty z oznaczeniem „low SAPS”, a więc oleje niskopopiołowe, po których spalaniu powstaje niewielka ilość pyłów siarczanowych.
Jednak nawet najlepszej jakości paliwo i materiały eksploatacyjne nie uchronią przed spadkiem wydajności DPF. Z czasem bowiem popiół siarczanowy zapcha filtr na tyle mocno, że będzie on wypalał się często, ale krótko, co niekorzystnie wpływa na pracę silnika i komfort jazdy. Owszem, można spróbować wybrać się na dłuższą przejażdżkę po ekspresówce, aby pozbyć się zalegających drobinek, ale efekt tego będzie raczej chwilowy i nie uchroni przed wizytą w warsztacie samochodowym.
Sposoby na zapchany DPF
Pozostają zatem trzy możliwości. Pierwsza to usunięcie filtra. Choć ta metoda ma swoich zwolenników, to jest ona nie tylko niezgodna z prawem, ale również niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne oraz pracę jednostki napędowej.
Drugi sposób to zakup nowej części. Zamontowanie gotowego podzespołu z pewnością przyniesie spodziewany rezultat i DPF będzie prawidłowo działał przez długi czas, ale to rozwiązanie ma też swoją wadę. Filtry cząstek stałych potrafią sporo kosztować, dlatego ich kupno nie zawsze będzie opłacalne ekonomicznie i nie każdego kierowcę stać również na taki wydatek.
Trzeci sposób to umieszczenie wkładu w specjalnym urządzeniu do regeneracji układów wydechowych. Czyszczenie myjką pozwala na usunięcie zalegających popiołów, drobinek sadzy oraz przywrócenie filtrowi zdolności do samoczynnego wypalania. Zregenerowany DPF pracuje niemal z taką samą wydajnością jak nowy, a przy tym ten sposób jest znacznie tańszy.
Innowacyjna metoda czyszczenia
Jeśli masz problem z zapchanym DPF w Twoim samochodzie, skorzystaj z naszej oferty. Zajmujemy się regeneracją zużytych filtrów cząstek stałych, mamy odpowiednie maszyny do czyszczenia DPF oraz korzystamy z innowacyjnych technologii. Wodne czyszczenie to obecnie najlepsza, w pełni legalna metoda na przywrócenie pełnej sprawności wkładów.
Współpracujemy z siecią warsztatów, możemy więc zaoferować kompleksową usługę, która obejmuje również bezpłatne doradztwo techniczne. Działamy na rynku już od wielu lat, dlatego mamy bardzo dużą wiedzę na temat działania układów wydechowych w pojazdach spalinowych. Potrzebujesz pomocy? U nas ją znajdziesz.
Rozwiązujemy problemy z suchym DPF, mokrym FAP, katalizatorem DOC, SCR lub AdBlue. Zadzwoń i umów się na wizytę, a także skorzystaj z bezpłatnej porady technicznej oraz fachowej obsługi. Nie warto przepłacać za nowe części, ani też niezgodnie z prawem usuwać filtr. Oferujemy bezpieczną dla silnika, całkowicie legalną metodę regeneracji DPF na bardzo korzystnych warunkach!