Nacisk na ekologię oraz kolejne, restrykcyjne normy UE w zakresie emisji spalin wymuszają na konstruktorach aut stosowanie rozwiązań, mających obniżyć emisyjność pojazdów. Za szczególnie „nieprzyjazne” dla środowiska uważane są samochody z silnikiem Diesla, w których już od ponad 20 lat montowane są filtry cząstek stałych (DPF/FAP). Te niepozorne urządzenia potrafią przysporzyć wielu problemów zarówno kierowcom, jak i mechanikom. Dość powiedzieć, że wymiana DPF to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Możesz jednak łatwo uniknąć takich wydatków, odpowiednio eksploatując pojazd i zlecając czyszczenie filtra DPF ekspertom. Zainteresowany? Czytaj dalej!
Czym jest filtr cząstek stałych i za co odpowiada?
Podstawowym zadaniem filtrów DPF/FAP jest oczyszczanie spalin generowanych przez układ wydechowy z cząsteczek sadzy oraz innych zanieczyszczeń, stanowiących poważne zagrożenie dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia. Z wyglądu przypominają niewielką, metalową puszkę o przekroju plastra miodu. W jej wnętrzu znajdują się tysiące wąskich, jednostronnie zaślepionych kanalików z węglikiem krzemu. Ich zadaniem jest przepuszczanie mieszanki spalin i „wyłapywanie” cząstek stałych tak, by nie trafiały one wraz z gazami do atmosfery. Z tego względu filtr umieszczany jest pomiędzy katalizatorem utleniającym a tłumikiem lub katalizatorem SCR (selektywnej redukcji katalitycznej).
Filtrowanie spalin jest więc główną rolą, jaką odgrywa filtr DPF w samochodzie z silnikiem Diesla. Z punktu widzenia ekologii, jego montaż stanowi rozwiązanie niezwykle pożądane, gdyż wiąże się z ograniczeniem emisyjności niebezpiecznych substancji do środowiska. Problem z filtrami jest jednak taki, że pod wpływem nieustannej eksploatacji ulegają one zapychaniu cząsteczkami sadzy, popiołów oraz innych drobinek, które wraz z upływem czasu znacznie ograniczają skuteczność urządzenia. Pełnej jego sprawności nie da się przywrócić inaczej jak tylko poprzez profesjonalne czyszczenie filtra cząstek stałych.
Jak rozpoznać, że filtr DPF jest zapchany?
Niedrożny filtr cząstek stałych daje wiele charakterystycznych objawów, których właściciele samochodów z silnikiem Diesla nie powinni bagatelizować. Do najczęstszych symptomów zapchania układu filtracji spalin należą m.in.:
- obniżenie mocy układu napędowego,
- praca silnika w trybie awaryjnym,
- zwiększone spalanie paliwa,
- wzrost ilości spalin wydobywających się z układu wydechowego,
- nadwyżka oleju silnikowego połączona z utratą jego parametrów,
- paląca się na desce rozdzielczej kontrolka DPF.
Nie wszystkie powyższe objawy pojawiają się w każdym samochodzie – nie muszą też występować równoczesne. Jeśli jednak w ostatnim czasie zauważyłeś którykolwiek z nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wina leży po stronie zanieczyszczonego filtra cząstek stałych.
Czy można usunąć filtr cząstek stałych?
Jak większość urządzeń, również filtr DPF może ulec awarii na skutek permanentnego, niewłaściwego użytkowania – w tym przypadku to więcej niż pewne. Wyposażone w niego samochody „nie lubią” częstej jazdy w mieście, gdyż eksploatacja silnika na krótkich odcinkach uniemożliwia rozgrzanie układu napędowego do odpowiedniej temperatury, niezbędnej do wypalania filtra w celu jego samooczyszczenia.
W obawie przed wysokimi kosztami wymiany filtra, wielu kierowców decyduje się na jego mechaniczne usunięcie ze swoich diesli. Stanowczo odradzamy tego rodzaju działania, gdyż są one nie tylko nielegalne (kierowca może zostać ukarany mandatem, a auto – nie przejść przeglądu technicznego), ale także mają katastrofalny wpływ na pozostałe podzespoły w układzie wydechowym. Wycięcie DPF może skutkować uszkodzeniem turbosprężarki, a nawet zatarciem silnika. Komputer pokładowy otrzymuje w takiej sytuacji błędne komunikaty na temat wymontowanego urządzenia. Wszystko to sprawia, że usuwanie filtra cząstek stałych z pojazdu to zdecydowanie najgorsza z dostępnych możliwości.
Jak prawidłowo użytkować filtr cząstek stałych?
Zamiast uciekać się do nielegalnych czynności, które w dodatku mogą przyczynić się do zniszczenia samochodu, znacznie lepiej stosować się do kilku zasad i dobrych praktyk, które pozwalają przedłużyć żywotność filtra cząstek stałych w pojeździe. Pierwsza z nich dotyczy poprawy indywidualnego stylu jazdy. Od czasu do czasu warto wykonać samochodem podróż na dłuższym odcinku drogi poza terenem zabudowanym, gdzie jest możliwość utrzymywania stałej prędkości oraz wysokich obrotów przez minimum kilkanaście minut. W takich warunkach wypalisz filtr cząstek stałych, usuwając drobinki sadzy zalegającej w kanalikach. Pamiętaj jednak, że wypalanie nie usunie całego nagromadzonego popiołu. Żywotność filtra DPF możesz również przedłużyć, stosując dobrej jakości, niskopopiołowy olej silnikowy.
Czyszczenie wodne – najlepszy sposób regeneracji DPF?
Wszystkie powyższe czynności pozwolą Ci uchronić filtr cząstek stałych przed szybkim zapchaniem i oddalić widmo jego kosztownej wymiany. Czasem zanieczyszczenie jest tak duże, że tradycyjne sposoby nie są w stanie poprawić sytuacji. Jednak nawet wówczas nie musisz wydawać co najmniej kilku tysięcy złotych na nowy podzespół. Alternatywę stanowi wodne czyszczenie filtra DPF z użyciem specjalistycznej maszyny w profesjonalnym serwisie.
W odróżnieniu od wypalania, które pozwala pozbyć się sadzy, ale nie usunie popiołu z kanalików, specjalistyczna maszyna do czyszczenia DPF jest w stanie kompleksowo zregenerować urządzenie, przywracając mu niemal fabryczną sprawność. Testy pokazują, że czyszczenie wodne umożliwia wyeliminowanie od 95 do nawet 98,5% wszystkich zanieczyszczeń, co czyni je najskuteczniejszą formą regeneracji. Niemal całkowitemu usunięciu podlegają cząstki sadzy, popiołu, oleju silnikowego, chłodziwa, a także wielu innych efektów procesu spalania, gromadzących się w kanalikach filtra.
Czyszczenie filtra DPF – zaufaj profesjonalistom
Specjalistyczne urządzenie do czyszczenia DPF, np. POWERJET to sprzęt, który łączy w sobie wysoką efektywność, wydajność oraz solidną konstrukcję. Jednocześnie, jest prosty w obsłudze i pozwala skutecznie zregenerować wszystkie najpopularniejsze rodzaje filtrów cząstek stałych: DPF, FAP, a także katalizatory DOC czy SCR.
Usuwanie zanieczyszczeń to proces wieloetapowy i w pełni zautomatyzowany. Pracą urządzeń oraz maszyn czyszczących do DPF steruje komputer, który za pomocą odpowiednich czujników dostosowuje parametry „prania”, takie jak ciśnienie i czas mycia, do stopnia zabrudzenia oraz modelu filtra. Pozwala to na przywrócenie jego sprawności, nawet w sytuacji, gdy wypalanie nie przyniosło zakładanych efektów. Przyjedź do nas i przekonaj się o tym osobiście!
Podsumowanie
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju urządzeń jest możliwość stosowania ich do czyszczenia podzespołów wszystkich rodzajów samochodów z silnikiem Diesla – począwszy od aut osobowych, poprzez dostawcze i ciężarowe aż po autobusy, maszyny rolnicze czy sprzęt budowlany. Najlepsze urządzenia do czyszczenia filtrów, takie jak DPF POWERJET, dzięki pracy w zamkniętym układzie filtracji są zeroemisyjne i w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego.