Obecnie wszystkie produkowane i sprzedawane pojazdy muszą spełniać zaostrzone normy dotyczące emisji spalin. Dlatego kupując samochód z silnikiem Diesla prosto z salonu, możesz mieć niemal pewność, że auto ma wbudowany filtr cząstek stałych. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku starszych pojazdów – DPF bowiem jeszcze do niedawna nie był obowiązkowy. Jak zatem sprawdzić, czy auto ma zamontowany filtr cząstek stałych? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.
Od kiedy samochody mają filtr cząstek stałych?
Historia zaczyna się w 1980 roku, gdy producenci samochodów zaprojektowali pierwsze filtry cząstek stałych do ciężkich pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Jednak upłynęło wiele lat, zanim DPF zyskał na popularności i stał się nieodłącznym elementem układu wydechowego. Dopiero od 2006 roku większość samochodów z wysokoprężną jednostką napędową ma zainstalowany ten filtr. Z pewnością wpływ na to miała polityka Unii Europejskiej i wprowadzanie coraz to ostrzejszych norm emisji spalin.
Czy Twoje auta ma DPF?
Od 1 stycznia 2011 roku zaczęła obowiązywać norma Euro 5, której spełnienie wiązało się z koniecznością instalacji filtra cząstek stałych. Jednak koncerny jeszcze przez rok mogły wypuszczać na rynek końcówki partii pojazdów na starych zasadach. Dlatego bezpiecznie można przyjąć, że jeśli samochód został wyprodukowany w 2012 roku lub później to ma on zamontowany DPF. A co ze starszymi modelami? Jeśli posiadasz auto z rocznika mieszczącego się w przedziale 2006-2012 to istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że ma on wbudowany filtr cząstek stałych. Kierując się podobnym tokiem myślenia, należy przyjąć, że pojazdy wyprodukowane przed 2006 rokiem raczej nie mają DPF.
Jak sprawdzić po VIN, czy auto ma DPF?
Bezpieczną i najlepszą metodą na zbadanie, czy pojazd ma wbudowany filtr cząstek stałych, jest sprawdzenie jego wyposażenia po numerze VIN. W tym celu należy udać się lub zadzwonić do ASO właściwego dla danej marki pojazdów. Z uzyskaniem informacji na temat DPF w autoryzowanej stacji raczej nie będziesz miał problemu, ponieważ wystarczy, że pracownik biura obsługi wpisze do bazy numer VIN i już po chwili otrzymała pełne dane na temat wyposażenia fabrycznego.
Gdy masz problemy ze znalezieniem właściwego adresu producenta, sprawdź dokładnie tabliczki, które często umieszczane są w samochodzie w okolicach drzwi kierowcy lub pod maską. Tego typu wlepki mogą informować o wyposażeniu auta lub zawierać dane kontaktowe do producenta.
Jak sprawdzić, czy auto ma DPF?
Sporadycznie może zdarzyć się, że nawet znając numer VIN, trudno jest jednoznacznie określić, czy dany pojazd ma wbudowany filtr DPF. Ponadto właściciel auta mógł go nielegalnie usunąć, nie informując o tym przyszłego nabywcy. Jest na szczęście kilka sposobów na sprawdzenie, czy samochód posiada fizycznie filtr cząstek stałych.
Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że DPF jest częścią układu wydechowego. Filtr ten najczęściej można znaleźć między tłumikiem a katalizatorem. W niektórych modelach samochodów DPF montowany jest w katalizatorze lub w pobliżu komory spalania. Jeśli chcesz się przekonać, czy pojazd ma wbudowany filtr cząstek stałych, dotknij, a następnie przesuń palcem po wewnętrznej stronie rury. Jeśli po wyjęciu jest on względnie czysty, możesz założyć, że Twój samochód ma DPF. Jeśli natomiast na opuszkach palców zgromadzi się sporo sadzy, to może być oznaką braku filtra, albo jego wadliwego działania.
W celu sprawdzenia układu wydechowego warto również udać się na stację diagnostyczną. Mechanicy, podpinając samochód pod komputer, zbadają nie tylko, czy auto ma zamontowany DPF, ale mogą także zweryfikować jego stan poprzez pomiar emitowanych spalin. Przy okazji dowiesz się dokładnie, czy pojazd spełnia normy emisji zanieczyszczeń.
Można również domniemywać istnienie DPF w układzie wydechowym… po oleju silnikowym. Jeśli Twój pojazd potrzebuje płynu o niskiej zawartości SAPS, to należy przypuszczać, że ma zamontowany filtr cząstek stałych.
Dlaczego warto wiedzieć, czy pojazd ma DPF?
Samochód z DPF wymaga od kierowcy odpowiedniego stylu jazdy, aby nagromadzone cząstki sadzy po przejechaniu pewnej liczby kilometrów zostały automatycznie wypalone. Najczęściej wiąże się to z koniecznością regularnej, szybkiej jazdy po drodze szybkiego ruchu. Niestety, ale w filtrach gromadzi się również niepalny popiół, który z czasem może całkowicie zablokować wydech. W przypadku niedrożności układu powinna zapalić się lampka DPF, która informuje, że ta część wymaga wymiany lub specjalistycznego czyszczenia.
Usunięcie DPF a przegląd 2019
Niektórzy kierowcy decydują się na usunięcie DPF, błędnie sądząc, że to pozwoli im uniknąć problemów związanych z eksploatacją auta. Niestety jest dokładnie odwrotnie. Usunięcie DPF jest nielegalne, co może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję. Ponadto samochód z wyciętym filtrem cząstek stałych nie przejdzie okresowego przeglądu w stacji kontroli pojazdów. Należy również liczyć się z tym, że bez DPF silnik oraz układ wydechowy mogą gorzej pracować. Nie bez znaczenia są również koszty środowiskowe i przedostające się do atmosfery zanieczyszczenia.
Czyszczenie DPF roztworem wodnym
Jeśli masz problemy z DPF, to koniecznie skorzystaj z naszych usług. Oferujemy wodne czyszczenie filtrów cząstek stałych przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Pozwala to na usunięcie niepalnych cząstek popiołów oraz innych nagromadzonych zanieczyszczeń. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, przyjazna dla środowiska i skuteczna – przywraca DPF do pełnej sprawności.